« Back to 2022 Drum Major Contests

United Kingdom Championships - Lurgan 2022

Saturday 11th June

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: 0
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jason Price Ravara 0 2 2 0 0 4 1
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 1 5 0 0 6 2
Lauren Hanna Lomond and Clyde 0 3 4 0 0 7 3 MD
James Kennedy Closkelt 0 4 3 0 0 7 4 MD
Jamie Cupples Mackenzie Caledonian 0 6 1 0 0 7 5
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 5 6 0 0 11 6

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: A McBride
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 2 1 0 0 3 1
Lauren Hanna Lomond and Clyde 0 1 4 0 0 5 2 MD
Jason Price Ravara 0 3 2 0 0 5 3
James Kennedy Closkelt 0 4 3 0 0 7 4
Jamie Cupples Mackenzie Caledonian 0 5 7 0 0 12 5 MD
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 6 6 0 0 12 6 MD
Kathryn McKeown Battlehill 0 7 5 0 0 12 7
Kara Gilmour Police Scotland and Federation 0 8 8 0 0 16 8
Katie Bicker Marlacoo and District 0 9 9 0 0 18 9
Vikki Singer McDonald Memorial 0 10 10 0 0 20 10

Grade Junior Final

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jorja Turkington Matt Boyd Memorial 0 1 3 0 0 4 1 MD
Carys Graham Broughshane and District 1 2 1 0 0 4 2
Mia Buckley McDonald Academy 0 3 2 0 0 5 3
Mia-Lily Fraser William Kerr Memorial 1 4 4 0 0 9 4

Grade Juvenile Final

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Louis Anderson New Ross and District - Eire 0 1 2 0 0 3 1
Abigail Wenlock Shotts and Dykehead Caledonia 1 3 1 0 0 5 2
Leanne Crooks Syerla and District 0 2 7 0 0 9 3
Charlotte Ruddock Battlehill 1 6 3 0 0 10 4
Grace Thompson Broughshane and District 1 4 9 0 0 14 5 MD
Louise Smiton Closkelt 1 7 6 0 0 14 6 MD
Ben Dickson Drumlough 2 8 4 0 0 14 7
Beth Turner Uddingston Strathclyde 2 5 8 0 0 15 8
Jamie Livingston Joseph Forde Memorial 2 9 5 0 0 16 9
Kathy Hunter Manorcunningham - Eire 2 10 10 0 0 22 10

Scroll to Top